Aparaty na zęby

Korekcja wad zgryzu
5 maja 2019
Przyczyny nieświeżego oddechu
19 maja 2019
Pokaż wszystkie

Aparaty ortodontyczne dzielą sie na kilka rodzajów. Można podzielić je ze względu na występujące wady zgryzu lub ze względu na konkretne życzenie pacjenta. Najpopularniejsze sś oczywiście aparaty stałe, ale występują również aparaty wyjmowane.

Aparaty wyjmowany przeznaczone są do noszenia pomiędzy spożywaniem posiłków w ciągu dnia. W trakcie zmniejszonej aktywności fizycznej, kiedy nie zachodzi ryzyka zgubienia aparatu w trakcie na przykład ćwiczeń biegowych. Podczas snu są najłatwiej jest korzystać z aparatów wyjmowanych, gdyż nie odczuwamy ich noszenia i nie przeszkadzają w żadnej czynności. Aparaty wyjmowane przeznaczone są głównie dla dzieci między czwartym, a dwunastym rokiem życia.

Najbardziej popularne i kojarzone przez wszystkich są oczywiście aparaty zakładane na stałe. Istnieją takie, które są zakładane od strony wargowej, czyli są to te, które widać na pierwszy rzut oka w trakcie codziennej rozmowy czy uśmiechania się. Występują także aparaty incognito, nazywane w ten sposób od miejsca ich zakładania. Znajdują sie one od językowej czy podniebiennej strony zębów i w trakcie kontaktów towarzyskich ciężko zauważyć, jeśli ktoś właśnie taki aparat stały nosi.

Standardowa procedura leczenie przy pomocy aparatów stałych może trwać od piętnastu miesięcy do nawet trzydziestu pięciu miesięcy. Zakłada się je za pomocą tak zwanych zamków, które przyklejone specjalnym i całkowicie bezpiecznym dla naszego szkliwa cementem są wytrzymałe i odporne na siły mechaniczne. Aparat składa się z części łukowej oraz pierścieniowej, która zakładana jest na zęby trzonowe. Wcześniej wspomniane zamki, są metalowymi lub porcelanowymi elementami na powierzchni licowej zębów. Połączone są ze specjalnym drutem innym sprężystym drutem lub gumeczkami. W trakcie noszenia aparatu stałego czy wyjmowanego, konieczne są regularne wizyty lekarskie u ortodonty, aby mógł on dokonać przeglądu czy wszystko poprawnie działa, a także wyregulował aparat na dalszy proces leczenia.

Leczenie ortodontyczne co prawda nie należy do najtańszych, jednak efekty jakie przynosi zarówno estetyczny jak i zdrowotne są warte swojej ceny. Najwyższy możliwy koszt leczenia ortodontycznego dochodzi do siedmiu tysięcy, co na początku wydaje się być ogromną sumą. Jednak po rozłożeniu kosztów na długość tego procesu, koszty nie wydają się być aż tak obciążające. W wielu przypadkach jednak występujące wady nie wymagają najdłuższe leczenia a to automatycznie zmniejsza poniesione przez pacjenta koszty.

Komentarze są wyłączone.