Dieta dobra dla zębów

Nowoczesne leczenie kanałowe
5 grudnia 2019
Recesja dziąseł – co możemy zrobić?
19 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Każdy z nas marzy o tym, by mieć piękne, zdrowe zęby. Czasem wydaje się nam, że wystarczy tylko wyszczotkować je dwa razy dziennie, by mieć pewność, że wszystko z nimi w porządku. Okazuje się jednak, że równie ważna jak higiena jest także nasza codzienna dieta.

Mało kto wie, jak korzystne dla zdrowia naszych zębów jest spożywanie owoców. Są one niezwykle bogate w witaminę C, która ma zbawienny wpływ na nasze kości. Trzeba tylko pamiętać o tym, że wiele owoców oprócz witamin i cennych składników zawiera także mnóstwo cukru lub kwasów. Ostrożność i umiar trzeba zachować także w przypadku owoców z pestkami, które mogą zalegać w przestrzeniach międzyzebowych. Najzdrowsze dla naszych zębów są jabłka, które doskonale oczyszczają zęby i całą jamę ustną. Nie mają w swoim składzie zbyt dużo cukru ani kwasu, są więc w pełni bezpieczne dla naszych zębów.

Istotnym składnikiem naszej diety wpływającym na zdrowie zębów są ryby. Bogate w witaminę D, wapń i fosfor doskonale poprawiają kondycję naszych zębów. ryby zawierają także kwasy omega-3, które pomagają organizmowi we wchłanianiu wapnia, czyli budulca naszych zębów. Co ciekawe, najwięcej wapnia znajduje się w ościach ryb, więc ryb ryby takie, jak np. tuńczyki czy szprotki warto zjadać w całości, razem ze szkieletami.

Dla naszych zębów ważne jest regularne spożywanie warzywa. Szczególnie rzodkiewka, seler i kalarepa spożyte na surowo doskonale oczyszczają zęby. Twarde warzywa są świetnym sposobem na masaż dziąseł, który zmniejsza ich podatność na choroby.

Mówiąc o produktach korzystnych dla zębów nie sposób nie wspomnieć o produktach mlecznych. Są one podstawowym źródłem wapnia, który jest właściwie najważniejszy dla naszych zębów. Warto więc pamiętać o tym, by wprowadzić produkty mleczne na stałe do naszej codziennej diety.

Jak się okazuje, dieta jest ważna nie tylko dla naszej figury i ogólnego stanu naszego zdrowia, ale także dla naszych zębów. Każdy od dziecka wie, że zęby nie lubią słodyczy i cukierków, mało kto jednak wiąże codzienną dietę ze zdrowiem zębów.

Komentarze są wyłączone.