Korekcja wad zgryzu

Próchnica zębów oraz jej następstwa
26 kwietnia 2019
Aparaty na zęby
12 maja 2019
Pokaż wszystkie

Korygować wady zgryzu można w każdym wieku, jednak warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne to nie tylko dbanie o względy estetyczne, ale przede wszystkim sa to względy zdrowotne. Wady zgryzu o podłożu kostnym, powstają w konsekwencji złych nawyków nabytych w dzieciństwie. Czasem są to również wypadkowe wad genetycznych lub różnych przebytych chorób. Najpopularniejszymi wadami są przodozgryzy, czyli nieprawidłowe wysunięcia żuchwy w porównaniu do szczęki. Mogą to być również tyłozgryzy, czyli cofnięta żuchwa lub tak zwany zgryz tet-a-tet, czyli równozgryz.

Bardzo głębokie wady zgryzu o podłożu kostnym, nierzadko powodują wady wymowy, problemy z prawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych, problemy z żuciem. Mogą one także powodować zaburzenia psychiczne. Tendencje do szybszego odkładania się płytki nazębnej przy braku prostego uzębienia są bardzo dużym wskazaniem do leczenia u ortodonty. Utrudnione szczotkowanie zębów przy wadliwych ułożeniach, powoduje szybsze pogarszanie się zdrowia jamy ustnej. Nieświeży oddech to również jedna z konsekwencji nie leczenia wad zgryzu, wynika to z odkładania resztek pokarmowych pomiędzy poszczególnymi zębami.

Jest kilka konkretnych zasad, które należy zachować żeby założenie aparatu stałego było możliwe. Muszą być wcześniej wyleczone całkowicie wszystkie zęby. Nie może występować próchnica ani żadne inne choroby przyzębia. Jeśli ortodonta odmówi pomocy w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, najpierw należy udać się do lekarza stomatologa i dopiero wtedy wrócić na leczenie ortodontyczne. Kiedy podejmujemy decyzję o podjęciu leczenia zębów, warto wcześniej rozejrzeć się za wykwalifikowanym specjalistą, żeby nie narobić większych problemów niż faktycznie istniejące.

W niektórych przypadkach podjęcia leczenia ortodontycznego, zachodzi konieczność usunięcia niektórych zębów. Do takiej sytuacji dochodzi ze względu na brak wystarczającego miejsca w łuku zębowym i najczęściej dotyczy to zębów przedtrzonowych. Czasem występuje również konieczność spiłowania zębów na powierzchni. Jeśli jednak mamy zaufanie do osoby, u której się leczymy z pewnością nie ma się czego obawiać.

Komentarze są wyłączone.