Objawy ząbkowania u dzieci

Nowoczesne metody na proste i piękne zęby
19 lutego 2019
Cudowne właściwości białej herbaty na wzmocnienie i ochronę zębów
5 marca 2019
Pokaż wszystkie

Podczas ząbkowania dziecko może mieć wiele uciążliwych dolegliwości. Jest ono zazwyczaj bolesne, dlatego też warto spróbować łagodzić ból podczas ząbkowania u naszej pociechy.

Objawy ząbkowania mogą pojawić się na kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Wyrzynanie zębów to proces, który trwa do trzeciego roku życia. Nasilenie objawów i czas ich utrzymywania to kwestia indywidualna każdego malca. W większości przypadków przy ząbkowaniu pojawia się gorączka. Wówczas temperatura nie powinna przekraczać 38 °C.

Ponadto podczas ząbkowania każde niemowlę zaczyna obficie się ślinić. Kolejnym objawem jest opuchnięcie i rozpulchnienie dziąseł dziecka. Dziąsła stają się wówczas przekrwione. Wkładanie przez malucha do ust rączek i przedmiotów pomaga złagodzić ból. Pojawiająca się wówczas biegunka może być skutkiem zwiększenia płynów w diecie dziecka z kolei zaś brak apetytu spowodowany jest bólem w jamie ustnej.

Dolegliwości te powodują że dziecko staje się płaczliwe, marudzi oraz ma problemy ze snem
Nietypowymi objawy podczas ząbkowania mogą być katar i kaszel. Oznaki ząbkowania mogą nasilać się i łagodnieć w zależności od dni, w których wychodzą zęby maluszka.

Ząbkowanie u niemowlaka zwykle zaczyna się zazwyczaj około czwartego lub piątego miesiąca życia, Pierwsze ząbki u niemowlaka to dolne jedynki następnie zazwyczaj za miesiąc lub dwa pojawiają się górne jedynki. Zęby trzonowe u dziecka powinny pojawić się do trzeciego roku życia.

Ząbkowanie u dziecka może być dla niego bardzo bolesne. Dlatego też w tym czasie dziąsła niemowlaka można smarować preparatami dostępnymi w aptece. Warto zaopatrzyć się wówczas w żel na ząbkowanie oraz maść na ząbkowanie z wyciągami roślinnymi o właściwościach łagodzących. Pomocne są tutaj preparaty z wyciągiem z rumianku, prawoślazu lekarskiego, szafranu czy szałwii lekarskiej. Żele na ząbkowanie dla dzieci mogą także zawierać aloes, D-pantenol a także substancje znieczulające oraz odkażające.

Podsumowując należy powiedzieć, że należy cały czas obserwować zachowanie malca i zawsze warto stosować środki przynoszące ulgę w dolegliwościach związanych z ząbkowaniem.

Odwiedź stronę i sprawdź usługi stomatologiczne gabinetu Steczko – dentysta i stomatolog w Krakowie, ul. Krakusów 1C.

Komentarze są wyłączone.