Próchnica zębów oraz jej następstwa

Co warto wiedzieć o leczeniu ortodontycznym
19 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie

Wiele osób boryka się z różnymi chorobami zębów. Zaniedbane zęby to nie tylko dylemat kosmetyczny, ale także zdrowotny. Choroby zębów są bardzo często przyczyną kompleksów i złego samopoczucia. Mogą także świadczyć o różnych schorzeniach organizmu.

Bardzo często diagnozowaną chorobą z jaką zmagają się Polacy jest próchnica. Świadomość występowania tego stanu chorobowego jest wśród rodaków dość niska, bowiem większość osób nie wiąże „dziury” w zębie z chorobą. Aczkolwiek jest to choroba bakteryjna atakująca twarde tkanki zęba.

Przyczyną jej powstawania są kwasy, które powstają w wyniku działania bakterii próchniczo twórczych metabolizujących cukier. Leczenie próchnicy polega na usunięciu zarażonej tkanki a następnie na wypełnieniu ubytku. W bardziej skomplikowanych przypadkach, gdy próchnica zaatakuje głębsze warstwy zęba stosowane jest leczenie kanałowe.
Jej powstaniu można zapobiegać poprzez właściwą profilaktykę a w szczególności ograniczenie spożywania cukrów, dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Skutkiem nieleczonej próchnicy jest zapalenie miazgi. Przy chorym zębie pojawiają się obrzęki i pojawia się silny ból zęba. Dolegliwość ta może spowodować rozprzestrzenienie się ogniska bakteryjnego na kość. W tej sytuacji wskazana jest wizytę u specjalisty.
Zaniechanie leczenia zapalenia miazgi bardzo często prowadzi do zgorzeli. Jest to dolegliwość spowodowana działaniem bakterii beztlenowych, które rozkładają martwą tkankę. Ten zaistniały stan zapalny może spowodować zmiany w kości wokół wierzchołka korzenia zęba. Poza tym nie wykluczone jest pojawienie się przetoki ropnej lub torbieli. Jeżeli nie zostanie podjęte we właściwym czasie stosowne leczenie mogą powstać dolegliwości w innych organach. Próchnica i zapalenie miazgi, które poprzedzają tę chorobę powodują że odczuwamy zgorzel zęba w postaci bólu.

Podsumowując można powiedzieć, że zapobieganie powstaniu próchnicy jest bardzo ważne. Poza tym, że próchnica jest sama w sobie schorzeniem zębów, wywołuje inne choroby będące jej następstwem.

Komentarze są wyłączone.